צילום קווי ביוב

צילום ביוב, צילום צנרת

מה זה צילום קווי ביוב? למה שמישהו ירצה לעשות את זה? איך זה יכול לתרום לעבודות אינסטלציה?

מה זה צילום קווי ביוב?

ובכן, במקום לנחש, לשער או להרהר במוקד בעיה ברשת אינסטלציה, אפשר פשוט להחדיר אמצעי צילום לתוך רשת ביוב כדי לראות מה מתרחש בה. באם יש סיבה לחסימה, סתימה וכיוצא בזה – אפשר להסתכל מה יכול להתרחש שם, בתוך הצנרת עצמה. גם בלי לפתוח את הריצוף והמערך של הצינורות כדי לראות ולהתבונן במה קורה. צילום קווי ביוב יכול לסייע בדבר.

איך אפשר לבצע צילום קווי ביוב?

אפשר לבצע צילום קווי ביוב בכל מיני אמצעים טכנולוגיים. שיטה אחת, המתאפשרת על ידי סיב אופטי היא זו של כבל הנדחף במורד או בדרך מערכת ביוב על ידי מפעיל המצלמה. המפעיל בעצם רואה את מה שהסיב האופטי "רואה" ועל פי זה יכול לבחור לאן הוא רוצה לכוון. אפשר שהסיב יחזיק במצלמה של 360 מעלות כדי לראות טווח נרחב של אפשרויות עבור כל פריים, לכאורה.

טכנולוגיות מתקדמות של צילום קווי ביוב

ניתן לבצע גם צילום קווי ביוב על ידי שימוש ברובוטים שיכולים לעזור בזה. ישנם רובוטים שיכולים לצלם וישנם רובוטים שיכולים גם לחתוך שורשים בביוב, לנסר בטון מקווי ביוב וכיוצא בזה. הרובוטים יכולים לראות ולתעד מה התרחש בצנרת ואף להגיע למרחקים ארוכים. זאת כיוון שלא צריך לדחוף אותם עם כבל אלא יש להם טווח אלחוטי כלשהו שכנראה מוכתב על ידי טווח הקליטה שלהם את התמסורת כמו גם קיבולת האנרגיה הנתונה שלהם. על רובוטים שכאלה אפשר שיותקן מתקין שיכול לשדר מיקום מה שמאפשר לעקוב אחר מסלולו של הרובוט, ואפשר להציג נותני מרחק, תוואי, מסלול צנרת ביוב, שיפוע צנרת וכיוצא בזה. לא ניתן לעשות ברובוטים כאלה שימוש בשיפוע אנכי אלא אם כן הם ילמדו לטפס בשיפועים וזוויות חדשות. אולי בהמשך יהיו טכנולוגיות שייתמכו בזה כמו גם בצינורות בעלי קטר נמוך יותר.

איך צילום קווי ביוב יכול לתרום?

צילום קווי ביוב יכול להראות מה קרה, ולעזור באבחון הדבר כך שהמענה יכול להיות מדויק יותר לסיטואציה.