תיקון מרזבים

צילום ביוב, צילום צנרת

איך יודעים שזה נכון לבצע תיקון מרזבים? מה זה בכלל תיקון מרזבים? שאלות אלו ואחרות יכולות להינגע כאן בקצרה, בכתבה זו.

איך לדעת אם נכון ללכת על תיקון מרזבים?

תיקון מרזבים יכול להתאים למקרים בהם ישנם מרזב סתום ורוצים לפתוח אותו, כמו גם במקרים אחרים. במקרים בהם ישנה סתימה במרזב, אפשר לזהות זאת על פי אלמנט זרימת המים. באם הם לא בדיוק יוצאים מצינור הניקוד, ותעלת הניקוז העליונה של המרזב עולה על גדותיה מבחינת כמות המים הנמצאת בה, אפשר שזה מסמן על מרזב סתום. עצם הפתיחה שלו יכולה להיות מעין אקט של  תיקון מרזבים.

האם מתבקש תיקון מרזבים למרזב סתום?

תיקון מרזבים במקרה של סתימה במרזב יכול להתחיל עם האבחון, שאכן המרזב סתום. ואפשר להתייחס למה שנכתב בפסקה הקודמת כדי לבדוק אם ישנם סימנים מתאימים. או לבדוק בכל אתר אחר שמציין את הסימנים האפשריים לסתימה שכזו. או לדבר עם גורמי מקצוע, וכיוצא בזה. כדי לקבל בהירות ופרספקטיבה על הדבר. באם ישנה סתימה אפשר שהיא נגרמה מתוך הצטברות של עלים או לכלוכך בתעלת הניקוז העליונה, או לחליפין בצינור הניקוז עצמו של המרזב.

האם תיקון מרזבים מתאים למקרה של נזילה בחיבורי מרזב?

ובכן עקב כך שלמרזב יש כמה וכמה חלקים אפשר שהם מחוברים על ידי, ובכן, חיבורים. החיבורים הללו יכולים לדלוף, ואפשר לזהות אם כך הדבר על ידי מבט על החיבורים. באם המים עוברים אותם ליעדם, מבלי לזלוג דרך החיבורים ומה לא – אפשר שהמרזב תקין ולא צריך תיקון ואילו באם אכן יש דליפה אפשר שמשהו כמו תיקון מרזבים יכול לעבוד או להתאים.

תיקון מרזבים עם שיפוע לא תקין

מרזב יכול לתפקד נהדר כאשר יש למים שיפוע יציב לזרום בו, בתוכו, ואם תעלת הניקוז יוצאת מהשיפוע אולי על ידי שקיעה הרי שאפשר לבדוק אם מתבקש לתקן את השיפוע של המרזב. שיפועים לא תקינים יכולים לייצר אפקט של סתימה, כי המים כמו לא יזרמו במצב האופטימלי של צנרת המרזב. ועל כן שיפוע לא תקין יכול להיראות כמו סתימה. אפשר להסתכל על תעלת הניקוז העליונה ולראות אם יש מקטע נמוך יותר ביחס לשאר התעלה. באם אכן מדובר על תיקון שיפוע מרזב, אפשר שזה עניין של תיקון מרזבים גם כאן.